KZN Schools team for 2014 National Weeks

The end of the year approaches rapidly and for the youngsters of KwaZulu-Natal’s cricketing ranks this means that the chance to represent their province at the various national weeks looms large.

WBHSBruceKerrWestville Boys’ High Schools’ Bruce Kerr has received the honour of being tasked with leading the Sunfoil KZN U19 side at this year’s Coca-Cola Khaya Majola U19 Cricket Week and will follow in the footsteps of recent predecessors Sibonelo Makhanya and Senuren Muthusamy.

Kerr is joined in the side by Oppo Champions League T20 2014 participant Andile Phehlukwayo and will undoubtedly look to lean on his internationally experienced batting all-rounder when needed as well as team coach and Suncoast Dolphins Academy head coach Yashin Ebrahim.

The U19 boys competition takes place in Pretoria from 17-22 December.

Sunfoil KZN Under 19 Team

No Name Surname School
1 Bradley Wheal Clifton
2 Ainsley Ndlovu DHS
3 Tafara Mupariwa DHS
4 Okuhle Cele Glenwood
5 Andile Phehlukwayo Glenwood High
6 Michael Hay Glenwood High
7 Jerome Bossr Glenwood High
8 Keegan Foss Kearsney College
9 Mlungiseleli Gcado Mandlenkosi
10 Nazeer Jaffar Northwood
11 Gavin Reddy Umzinto
12 Bruce Kerr Westville Boys High
13 Jesse Smit Westville Boys High

Coach: Yashin Hassan
Assistant Coach: Thokozani Zulu
Manager: Kugan Subrayen

Week: Coca Cola Khaya Majola
17-22 DECEMBER 2014
PRETORIA

Sunfoil KZN Under 19 Girls Team

No Name   Surname   School
1 Jade De Figueiredo Durban Girls High
2 Hannah Bevis Felixton
3 Nondumiso Shangase Sthabile Secondary
4 Sethu Sithole Felixton
5 Samke Mkhize Kwasanti Secondary
6 Joanne Van Der Veen Hillcrest
7 Nonoph Ludidi ICESA Matric School
8 Millicent Kunene Thandolwesizwe
9 Nomzamo Shabane Kwasanti Secondary
10 Chenoa Brenkman St Benedicts
11 Jordynn Ristow Port Shepstone High
12 Caitlin Downes Thomas More
13 Samkelisiwe Vilakazi Thandolwesizwe

Coach: Dinesha Devnarain
Assistant Coach: Trisha Chetty
Manager: Sane Kuzwayo

Week: CSA Girls U19 Week
12-16 DECEMBER 2014
NELSPRUIT

Sunfoil KZN Under 17 Team

No Name   Surname   School
1 Zakariya Paruk Clifton
2 Jerome Bossr Glenwood High
3 Jordan Grobbelaar Glenwood High
4 Nduduzo Mfoza Glenwood High
5 Matthew Kirkham Glenwood High
6 Okuhle Cele Glenwood High
7 Sithabiso Zungu Glenwood High
8 Jason Wagner Glenwood High
9 Lindokuhle Hlongwane Glenwood High
10 James Tedder Kearsney College
11 Yetish Ramsurrup Northwood
12 Junaid Syed Northwood
13 Tyron Koen Westville Boys High

Coach: Desigan Reddy
Assistant Coach: Bheki Nyathikazi
Manager: Sharmin Naidoo

WEEK: CSA BOYS U17 WEEK
11-15 DECEMBER 2014
JOHNANNESBURG


Sunfoil KZN Under 17 Rural Team

No Name   Surname   School
1 Sbusiso Ngqenelele Suid Natal
2 Sandiso Mkhize Hlamvana HS
3 Kwanele Cele ML Sultan Stanger
4 Paul Dalais Felixton College
5 Shrey Mohan Umzinto Secondary
6 Jan Viljoen Felixton College
7 Cameron Pillay Ashton College
8 Dale Leenstra Grantleigh College
9 Timothy Russell Grantleigh College
10 Avikal Rajcoomar Umkomaas Secondary
11 Nishen Singh RoseVille Secondary
12 Rowland Fourie Hoer Skool Richard Baai
13 Austin Pillay Umzinto Secondary

Coach: Anton Geringer
Manager: Desigan Pillay

WEEK: RURAL BOYS U17 WEEK
11-15 DECEMBER 2014
KLERKSDORP

Sunfoil KZN Under 15 Team

No Name   Surname   School
1 Matthew Montgomery Clifton
2 Joshua Brown Clifton
3 Tinashe Nemhunzi DHS
4 Mpumelelo Xulu DHS
5 Clayton Saker Glenwood High
6 Thamsanqa Khumalo Glenwood High
7 Daelen Fynn Glenwood High
8 Nikhil Prem Glenwood High
9 Wanda Mtolo John Dube High
10 Jordan Edy Northwood
11 Matthew Pollard Westville Boys High
12 Kiashen Govender Westville Boys High
13 Carl Jairaj Westville Boys High

Coach: Fabain Lazarus
Assistant Coach: Siyabonga Gumede
Manager: Andrew Bretherton

WEEK: CSA BOYS U15 WEEK
13-17 DECEMBER 2014
OUDTSHOORN

Sunfoil KZN Under 13 Team

No Name   Surname   School
1 Jordan Bamber DPHS
2 Keshav Govender Chelsea Prep
3 Philasande Gwala Maidstone Primary
4 Jea-Luc Talbot Highbury Prep
5 Gareth Beavan DPHS
6 Jeremy Martins Northlands
7 Daniel Elgar Virginia Prep
8 Jandre Viljoen Veldenvlei
9 Bandile Ngcobo Northcrest
10 Mondli Khumalo Glenwood Prep
11 Jared Oosthuizen St Henrys
12 Sanele Mnqayi Glenwood Prep
13 Kimeshan Naidoo Crawford La Lucia

Coach: Kenneth Mafunga
Assistant Coach: Ugasen Govender
Manager: Guru Ramcharan

WEEK: CSA BOYS U13 WEEK
11-15 DECEMBER 2014
POTCHEFSTROOM

Updated: November 14, 2014 — 9:10 am
Hollywoodbets Dolphins © 2017