KZN Cricket announces school’s teams

Durban – The KwaZulu-Natal Cricket Union recently announced the various KZN Coastal and KZN Inland school’s teams for the weeks that will be taking place later in the year.

Following extensive trials the teams have been selected to represent their province in tournaments across the country.

kzn-schools

The flagship school’s week is the Under 19 Coca-Cola Khaya Majola Cricket Week that will be taking place in Johannesburg this year. The week will determine who is selected for the SA Schools and SA Schools Colts sides.

Glenwood High School will have the most representatives with five players, while Westville, Northwood and Kearsney have got two players each.

The KwaZulu-Natal Inland Cricket Union have also selected their sides to take part.

Of their Under 19 side for the Khaya Majola Coca-Cola Week the make-up of the side sees four players from Hilton College, three from Michaelhouse and Maritzburg College, two from Msimude High and one from Vryheid High School.

“I want to congratulate all of the boys and girls selected for the KZN provincial teams,” KZN Cricket CEO Heinrich Strydom mentioned.

“Go and represent us with pride and passion. Write your names in history and come back knowing that you did all in your power to be the best you possibly could be.

“We at KZN Cricket back you all the way!”

Former KZN Inland and Hollywoodbets Dolphins player Mbasa Gqadushe will coach the Inland U19 side while Dolphins Academy coach Mduduzi Mbhata will coach the Coastal side.

The KZN Coastal and KZN Inland Under 15 teams are the first teams to take part in their week when it gets underway in Bloemfontein from 8-12 December.

KZN COASTAL SCHOOL’S CRICKET TEAMS:

KZN Under 13 Team (Oudtshoorn) 11-15 December 2017:
Andile Wanda (Mzwilili Primary), Lutendi Tsanwani (Mzwilili Primary), Khulekani Mseleku P(arsee Rustomjee Primary), Saurav Dhoorgapershad (Glenwood Prep), Romashen Pillay (Athlone Park Primary), Tristan Naicker (Glenwood Prep), Ross Montgomery (Clifton Prep), Matthew Bergset (DPHS), Tristan Rossouw (Glenwood Prep), Jake Carstens (Clifton Prep), Ivan Lockem (Highbury Prep), Sagel Rajakumar (Richards Bay), Matthew Wilson (DPHS), Siyabonga Gumede (Head Coach), Kuben Gounder (Assistant Coach), Sanjay Govender (Manager).

KZN Under 15 Team (Bloemfontein) 8-12 December 2017:
Kiaron Gopal (Northwood), Bryden Sambhu (DHS), Thulani Chiliza (Umlazi Comtech), Ndumiso Xolo (Umlazi Comtech), Ethan Matkovich (Westville Boys), Bandile Ngcobo (Glenwood), Jean-Luc Talbot (Kearsney), Fabian Naidoo (Glenwood), Joshua Stride (DHS), Matthew Murray (Kearsney), Thembela Sibisi (Isibonelo Secondary), Troy Botha (Westville Boys), Cade Carmichael (Kearsney), Kenneth Mafunga (Head Coach), Bheki Nyathikazi (Assistant Coach), Patrick Windsor (Manager).

KZN Under 17 Team (East London) 13-17 December 2017:
Jandre Viljoen (Westville), Samkelo Gasa (Northwood), Mhlengi Ndaba (Glenwood), Prealin Naidu (Kharwastan High), Alex Pillay (Glenwood), Joshua Brown (Clifton), Matthew Pollard (Westville), Simon Holmes (Clifton), Wonder Mtolo (Northwood), Sanele Mnqayi (Glenwood), Carl Heunis (Kearsney), Akilesh Beeput (Umzinto), Robert Koenig (Kearsney), Kenneth Mafunga (Head Coach), Ugasen Govender (Assistant Coach), Saint-John Piek (Manager).

KZN Under 17 Rural Team (Nelspruit):
Tholinhlanhla Zungu (Tisand), Wasim Salmaan (Stanger Manor), Ridwaan Mhlongo (ZMS), Sizwe Ntanzi (Felixton), Sanele Mthiyane (Umfolozi), Owen Reddy (Felixton), Abubaker Haffegee (Richards Bay), Privashin Mudaly (Umzinto), Unathi Bomela (Umzinto), Renaldo Smit (Felixton), Mayur Loganathan (Stanger Manor), Cade Wickham (Felixton), Brinley De Bruin (Port Shepstone), Anton Geringer (Head Coach), Happy Ndlovu (Assistant Coach), Bright Nkwanyana (Manager).

KZN Under 19 Girls Team (Port Elizabeth) 10–14 December 2017:
Jade De Figueredo (DGHS), Courtney Gounden (Arena Park), Kiara Fisher (DGHS), Mbali Mabaso (Chesterville), Sithasiselo Ndebele (Tisand), Phumelele Mthembu (Khula), Meggan Fourie (St Mary’s), Lola Lee (Thomas more), Nontobeko Yaka (Thandolwesizwe), Nosipho Yaka (Thandolwesizwe), Ntombizesizwe Mngadi (KwaSanti Secondary), Nonkululeko Mlaba (Thandolwesizwe), Asamukele Kawu (Mandlenkosi), Dinesha Devnarain (Head Coach), Kayleigh Tapp (Assistant Coach), Prudance Gcabashe (Manager).

KZN Under 19 Team (Johannesburg) 17-21 December 2017:
Caleb Pillay (Westville), Thamsanqa Khumalo (Glenwood), Matthew Montgomery (Clifton), Andile Mogkakane (Northwood), Luke De Vleig (Kearsney), Patrick Mc Grath (Kearsney), Nikhil Prem (Glenwood), Daelen Fynn (Glenwood), Carl Jairaj (Westville), Khwezi Gumede (Glenwood), Lifa Ntanzi (Glenwood), William Masojada (Clifton), Abdullah Mohammed (Felixton), Mduduzi Mbatha (Head Coach), Fabian Lazarus (Assistant Coach), Sharmin Naidoo (Manager).

KZN INLAND SCHOOL’S TEAMS:

KwaZulu-Natal Inland U13 Team (Oudtshoorn) 11-15 December 2017:
Nathan Beaumont (St. Charles College), Luc Benkenstein (Cordwalles), Jeremy Foss (Cordwalles), Wandile Gcuma (Bhekisizwe), Shaheen Hoosen (Egerton), Olwethu Kweyama (Cordwalles), Robbie Lawrence (Howick Prep.), Sbonga Mnchunu (Merchiston), Jason Muirhead (St. Charles College), Thabiso Ndlela (Bhekisizwe), Kamohelo Rathepe (Cordwalles), Luke Watson (Merchiston), Zimele Zuma (Bhekisizwe), Minenhle Magubane (Head Coach), Sashen Dorasamy (Assistant Coach), Ashley Sokaloo (Manager).

KwaZulu-Natal Inland U15 Team (Bloemfontein) 8-12 December 2017:
Ethan Bain (Hilton College), Colby Dyer (Hilton College), Kent Goedeke (Maritzburg College), Michael King (Maritzburg College), Sanele Mbatha (Maritzburg College), Sanele Mdingi (St. Charles College), Kyle Moodley (St. Charles College), Jared Meiring (Michaelhouse), Thandolwami Ndlovu (Msimude High), Makabongo Ngcobo (Maritzburg College), Akhona Thusi (Msimude High), Roland Van Der Berg (Michaelhouse), Humphrey Van Der Merwe (St. Charles College), Yusuf Abdulla (Head Coach), Lucky Dladla (Assistant Coach), Bennie Olivier (Manager).

KwaZulu-Natal Inland U17 Team (East London) 13-17 December 2017:
Mike Sclanders (Hilton College), Andre Bradford (Maritzburg College), Robbie McGaw (Hilton College), Michael Brownlee (Michaelhouse), Michael Booth (Hilton College), Cameron Holloway (Maritzburg College), Thabiso Zondi (Msimude High), Andile Zondi (Msimude High), Gift Mokoena (Michaelhouse), Kanya Dandala (Hilton College), Nkosi Ntsuntsha (Hilton College), Nathaniel Benjamin (St. Charles College), Subi Sekawable (Hilton College), Yusuf Abdulla (Head Coach), Jomo Mbili (Assistant Coach), Quintie Naude (Manager).

KwaZulu-Natal Inland U19 Girls Team (Port Elizabeth) 10–14 December 2017:
Alexandra Candler (Howick High), Amanda Nomvalo (Willowfountain), Dhiya Raghubhur (Raisethorpe High), Jenny Botha (Ferrum High), Kethukhuthula Ntshangase (Dingukwazi), Kayla High (Vryheid High), Lisa Mckenzie (Epworth), Mbali Kunene (Dingukwazi), Nobuhle Zuma (Willowfountain), Nokwanda Mavimbela (Dingukwazi), Sune Pawson (Ferrum High), Nomcebo Ndada (Dingukwazi), Tiny Mtshali (Dingukwazi), Richard Hlela (Head Coach), Gugu Ngcobo (Assistant Coach), Marlene Steenkamp (Manager).

KwaZulu-Natal Inland U19 Team (Johannesburg) 17-21 December 2017:
Tom Price (Michaelhouse), Sean Gilson (Michaelhouse), Fraser Jones (Michaelhouse), Sinothando Mkhize (Msimude High), Sphelele Mkhize (Msimude High), James Ritchie (Hilton College), Gareth Schreuder (Hilton College), Brandon McMullen (Hilton College), Kamogelo Selane (Hilton College), Jayden Gengan (Maritzburg College), Jared Campbell (Maritzburg College), Sibonga Thabede (Vryheid High), Mondli Khumalo (Maritzburg College), Mbasa Gqadushe (Head Coach), Dhanil Maharaj (Assistant Coach), Neelan Iyavoo (Manager).

Updated: October 23, 2017 — 7:49 am
Hollywoodbets Dolphins © 2017